One Stop Shop (OSS): Efektivní řešení pro e-shopy operující na území EU

15.03.2022

Pokud podnikáte a vlastníte e-shop, kterému se dobře daří i v zahraničí, určitě víte, že se nejedná zrovna o procházku růžovým sadem. S expanzí do zahraničí je spojená i větší a složitější administrativa, které se bohužel jen tak nevyhnete. Naštěstí se začínají objevovat první záchvěvy ze strany Evropské unie, která se rozhodla podnikatelům trochu ulehčit.

Platbě DPH se v zahraničí nevyhnete

Pokud provozujete e-shop, na kterém nakupují i zahraniční zákazníci, nebo prodáváte své produkty na jednom z marketplaces je jasné, že se nevyhnete zbytečné administrativě. Proč? Jako podnikatel jste ze zákona plátcem DPH, a to nejen u nás v ČR, ale i ve všech zemích, kam své zboží distribuujete.

Záleží i na tom jakého objemu vaše objednávky dosáhnou, jelikož až po překročení určitého limitu se musíte v jednotlivých zemích registrovat k platbě DPH. V souvislosti s tím je nutná i podrobná administrativa všech objednávek podle zemí, kam byly doručeny, což může být někdy i opravdu náročné.

Zbavte se zbytečné administrativy

Složitého zaznamenávání a třídění se však můžete nově vyhnout díky takzvanému One Stop Shop (OSS). To bylo zavedeno na území EU 1. července 2021 pro zjednodušení registrace a následného odvodu DPH. Do tohoto systému se může každý podnikatel zapojit dobrovolně a benefitovat tak z jeho výhod.

Tou je možnost platit jednotné DPH u všech zemí, aniž byste museli vést jejich podrobnou evidenci. Tento způsob můžete využít pouze, pokud překročíte hranici 10 000 EUR. V opačném případě budete DPH odvádět na území ČR bez ohledu na to, do jakých zemí jste objednávky odesílali.

Stejný systém mohou využít i prodejci nehmotných produktů (cloud, software atd.). Za tímto účelem se však nepřihlásí k OSS, ale k MOSS (Mini One Stop Shop), který je určený pro vypořádání DPH u tohoto specifického typu produktů.

Zvažujete vstup na Kaufland.de? PORADÍME VÁM