Marketplace: Co je to a na jakém principu funguje?

15.05.2022

Podnikání je jednou z mála cest, díky které můžete dosáhnout finanční nezávislosti. Bohužel začátky nemusí být vždy zrovna jednoduché, a proto velká část potenciálních podnikatelů od svých plánů upustí. Naštěstí se v několika posledních letech čím dál tím více skloňuje pojem marketplace, který dokáže nabídnout efektivní řešení.

Co je marketplace?

Marketplace představuje moderní tržiště, které však již nemá fyzickou podobu, ale naopak ho je možné navštívit pouze virtuálně. Zjednodušeně řečeno se jedná o platformu, na které najdete stovky ne-li tisíce produktů z různých e-shopů.

Ty se tímto způsobem snaží lépe a efektivně propagovat své produkty nejen na svém lokálním trhu, ale i na tom globálním. Nejčastější formou marketplace je ta, kdy platforma slouží pouze jako prostředník mezi prodejcem a zákazníkem. Najdou se však i marketplaces, které propagují jak své zboží, tak i zboží jiných e-shopů.

Kde marketplace naleznete?

Postupem času se na trhu začaly objevovat různé marketplaces, které se snaží nalákat na své služby stále více e-shopů. Tím největším online tržištěm je nepochybně Amazon, který funguje jako místo, kde se denně setkávají prodejci a zákazníci doslova ze všech zemí světa.

Podobně fungují například i Alibaba či eBay. I u nás však můžeme najít úspěšné marketplaces, na kterých jen za jeden den nakoupí tisíce zákazníků - mezi ně se řadí například Alza, Aukro či Mall. U našich německých sousedů se pak rychle rozrůstá například Kaufland.de, na kterém můžete prodávat produkty ve více než 5 000 kategoriích.

Proč se vyplatí prodávat zboží skrze marketplace?

Marketplaces jsou skvělým způsobem, jak můžete najít pro svůj e-shop nové zákazníky, a to nejen na území ČR, ale i v zahraničí. Jeho prostřednictvím se navíc můžete vyhnout i případným výpadkům e-shopu při velkém náporu zákazníků - marketplaces jsou totiž mnohem sofistikovanější a také vyspělejší než běžné e-shopové platformy.

Zvažujete vstup na Kaufland.de? PORADÍME VÁM